Azerbaycan Çay Kültürü | Azerbeycan Çayları

Mayıs 21st, 2021 Posted by Kültür 0 thoughts on “Azerbaycan Çay Kültürü | Azerbeycan Çayları”

Azerbaycan kültüründe çayın yeri büyüktür. Azerbaycan kültüründe çay, sıcaklık ile özdeşleştirilir ve ağırlanan konuklara ikram etmeden göndermek misafirperverlikte makbul kabul edilmez. Kültürdeki bu durum geleneklere de sirayet eder. Türk kültüründeki kız istenmesinde sunulan tuzlu kahve adabının bir benzeri Azerbaycan kültüründe de vardır. Kız isteme seremonisinde karşı tarafa çay verilir. Bu çayın yanında şeker de ikram edilmesi işin olacağına niyet gösterir. Şekersiz çay servis edilmesi ise bir olumsuzluğa işaret eder.

Kültüre bir diğer sirayet ise Chaykhana (Çayhane) isimli mekanlardır. Azerbaycan’daki çayhane kültürü, Türkiye’deki kahvehane kültürüne benzer. Genellikle erkekler çayhanelere giderek tavla ve diğer oyunları oynar, sosyalleşir ve çay içerler.

Azerbaycan’da çay şekerli içilir. Ancak Türkiye’nin bazı doğu illerindeki “kıtlama şekeri” denilen şekere benzer bir metotla içilir. Şeker çaya karıştırılmaz, bunun yerine arka dişlere kıstırılır ve çay üzerinden yudumlanır. Kültürde İngiliz çay içme stilinden dünyaya yayılan çaya süt karıştırma adeti yoktur. Ancak zaman zaman, şifa da vermesi amacıyla  çaya kekik ve nane gibi mideye iyi geldiği bilinen otlardan konur.

Azerbaycan’da 11 iklimden 9 tanesinin görülmesi yanında tarım çeşitliliğini de beraberinde getirir. Çay da bunlardan biridir. Ülkede ilk defa 1912 yılında yetiştirilmeye başlanan çay, Sovyet döneminde önemli bir tarım ürünü haline geldi. 1930’lu yıllarda Azerbaycan’da çay yetiştiriciliğiyle ilgili araştırmalar yapıldı ve ülkenin Lenkeran bölgesinin bu iş için uygun olduğu saptandı. Günümüzde de çay bu bölgede yetiştirilmektedir ve ülkenin ekonomisinde önemli yer tutmaktadır.

Azerbaycan’da çay Türkiye’deki gibi aparatlar aracılığıyla demlenir ki, semaver bunlar arasında en popüler olanıdır. Çay armut biçimli bardaklarda servis edilir. Bu bardağın şeklinin ideal bir kadın figürünün yansıması olduğu kabul edilir. Çay yanında reçel, tatlı ve dilimlenmiş limonla da servis edilebilir.

Azerbaycan kültürünün en önemli öğelerinden biri olan çayı Buta Baku’nün meşhur kahvaltılarıyla birlikte, ya da yemek sonralarında tüketebilirsiniz. Kültür ve lezzet dolu bir deneyim için siz değerli misafirlerimizi bekliyoruz. Bizi internet sitemizden ve Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.