Azerbaycan Mutfağı

Nisan 16th, 2021 Posted by Azerbaycan Mutfağı 0 thoughts on “Azerbaycan Mutfağı”

Azerbaycan mutfağı, dünyanın en eski ve zengin mutfaklarından biridir. Kendi mutfağımızla da önemli benzerlikler gösteren Azerbaycan mutfağı ülkenin zengin topraklarından ve ikliminden beslenir. Azerbaycan topraklarında, varolan 11 iklimlerin 9’u mevcuttur. Bu da ülkede çok sayıda geçiş ikliminin görülmesini ve dolayısıyla tarımsal olarak geniş bir yelpazedeki seçeneklerinin değerlendirilmesini sağlar.

Azerbaycan mutfağında et, sebze, süt, hamur işi yoğunlukla kullanılır. Bunun yanı sıra çok çeşitli şekillerde pişirilen pilavların ve çorbaların da yeri büyüktür. Azerbaycan mutfağının bir diğer vazgeçilmezi ise çaydır. Azerbaycan kültüründe çay, bir sofra lezzeti ve sıcak içecek olmanın ötesine geçerek şifa kaynağı olarak görülmektedir.

Çorbalar

Azerbaycan mutfağında çorbalar, Türk mutfağından daha değişik şekilde tüketilir. Genellikle daha koyu bir kıvama sahip olan çorbaların önce sulu kısmı yenir. Daha sonra içindeki malzemeler ekmekle ikinci bir yemek gibi yenir.  Azerbaycan çorbalarının öne çıkan bir başka özelliği ise içlerinde ince ince doğranan kuyruk yağı kullanılmasıdır.

Azerbaycan çorbalarında Türk mutfağından değişik olarak salçanın yeri yoktur. Çorbalarda taze domates kullanılır. Taze domatesin bulunmadığı kış aylarında ise, domatesin yaptığı asidite düzenleme görevini kuru erik gibi malzemeler ve baharatlar yapar.

Pilav

Azerbaycan mutfağında mutfağın kralı sayılan pirincin yeri çok büyüktür ve mutfakta onlarca pilav çeşidi bulunmaktadır. Pilav çok çeşitli baharatlarla ve sebzelerle zenginleştirilerek yapılır. Azerbaycan mutfağında bir çok ünlü pilav bulunmaktadır. Ancak bu pilavların şahı, adı üzerinde şah pilavıdır. İçerisinde et, soğan ve safran bulunan pilav, lavaş içinde fırında pişirilir. Şah pilavı, Azerbaycan mutfağının en gözde yemekleri arasında bulunmaktadır. Şah pilavının dışında,  sütlü pilav, meyveli pilav, parça döşemeli pilav, çığırtma pilav, ham-döşemeli pilav, fisincan pilavı, narlı pilav ve han pilavı gibi birbirinden özgün lezzetler, Azerbaycan mutfağının yemek kültürüne kazandırdığı değerler arasında bulunmaktadır.

Et Yemekleri

Et yemekleri, Azerbayncan kültürünün değerli bir parçasıdır. Besicilikten elde edilen etin yanı sıra, ev eti, sakatat ve deve eti gibi bir çok değişik et ürünün Azerbaycan mutfağında yeri vardır. Et, yemeklerin ana parçası olabildiği gibi, pilav, erişte ve yumurta kullanılarak yapılan bir çok değişik yemeğe de eşlik eder. Azerbaycan mutfağında etin pişirilmesi için tandır, fırın ve sacın da aralarında olduğu pekçok değişik aparat kullanılır.

Azerbaycan mutfağında et ürünleri kadar su ürünlerinin de yeri vardır. Hazar Denizi, Kura, Araz ve diğer su kaynakları, Azerbaycan mutfağına çeşitli su ürünleri sağlar. Alabalık ve Mersin balıkları bu su ürünleri arasında öne çıkanlardır.

Dolmalar

Azerbaycan mutfağında dolmaların yeni büyüktür ve otuza yakın dolma çeşidi bulunur. Türk mutfağında da aşina olduğumuz asma yaprağı ve lahana sebzelerine iç konularak yapılan dolmalar kadar, elma, ayva, patlıcan ve soğan doldurularak yapılan çeşitli yemekler bulunur.

Hamur İşleri

Azerbaycan mutfağında hamur işlerinin özel bir yeri bulunur. Aslına bakılırsa, hamur ve hamuru etle pişirmek Türki cumhuriyetler coğrafyasında öne çıkan bir gastronomik özelliktir. Azerbaycan gözlemesi diyebileceğimiz kutab, corat direği, dushbara, hıngal, engerek ve fırni Azerbaycan mutfağına özel hamur işleri arasında yer alır.

Tatlılar

Azerbaycan mutfağında tatlılar, şekerlemeler ve helva hem günlük yaşantıda hem de özel günlerde karşımıza çıkan ve kültürün önemli değerleri arasında yer alır. Azerbaycan tatlılarının Türk mutfağında karşılık bulan baklava ve şekerpare tatlılarının yanı sıra, badambura, peshmek, mutakka ve peshvang gibi tatlılar da sofralarda sevilerek tüketilir.

Bu lezzetleri tatmak için Azerbaycan’a bir ziyaret yapmak gibisi elbette olmaz. Ancak henüz Azerbaycan’a gitmek planlarınız arasında yoksa, Azerbaycan mutfağını Haydar Aliyev Parkı’nın doğal ortamında deneyimlemeniz de mümkün.

Kültürle taçlanan sofralarda görüşmek dileğiyle.

Tags: